Logowanie

Aktualności

Zobaczyli jak produkuje się stal

30-07-2014

Ponad 140 osób odwiedziło Hutę ArcelorMittal Warszawa podczas Dnia Otwartego 7 czerwca b.r. Miejsca na stronie internetowej, którą Huta uruchomiła żeby rejestrować zgłoszenia, wyczerpały się błyskawicznie. Trzeba było utworzyć dodatkową grupę. Mimo tego, nie zdołaliśmy przyjąć wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem naszego zakładu.

 

Po obejrzeniu filmu „Skąd bierze się stal” i instruktażowego filmu BHP zwiedzający, ubrani w kaski i fartuchy, wyruszali na stalownię. Największe wrażenie robił widok kadzi z płynną stalą przenoszonych przez suwnice. Podczas postoju w klimatyzowanej kabinie Ciągłego Odlewania Stali goście pytali o temperaturę odlewanych kęsów, o ilości zużywanej energii i wody. Z zainteresowaniem przyjęto informację, że woda chłodząca maszyny w hucie funkcjonuje w obiegach zamkniętych, a uzupełniane są tylko ilości które parują.

 

- Pytano też, jak skonstruowana jest instalacja odpylania w Stalowni. Opowiadaliśmy więc o tym, że aby pył nie wydostał się do atmosfery w Stalowni zastosowano 3-stopniowy układ jego wychwytywania: pył jest zasysany bezpośrednio z pieca elektrycznego a jego resztki odsysane są z wnętrza szczelnej betonowo-stalowej obudowy pieca. Pokazywaliśmy też okap nad piecem i obudową, z którego pył jest odciągany w krótkich momentach technologicznego wrzucania nowej porcji złomu do pieca – mówi Jakub Świetlicki, który wraz z Grzegorzem Osowieckim oprowadzał gości po stalowni. - Wiele osób pytało co się dalej dzieje z wyłapanym pyłem. Informowaliśmy, że jest on transportowany do filtra pracującego jak typowy, lecz potężny odkurzacz, a następnie, w sposób całkowicie hermetyczny, ładowany do cystern i wywożony do zakładu, który odzyskuje z odpadu cynk.

 

Kolejnym etapem wycieczki była Walcownia P20. Jej zwiedzanie przeradzało się chwilami w plener fotograficzny. Największym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia przy zbijaczu zgorzeliny i wyjściu gorących kęsów z pieca.

 

– Zadawano mnóstwo pytań, na przykład o to, co oznaczają różne kolory kasków noszonych przez pracowników huty – opowiada Jakub Kamola, który razem z Markiem Kałyńczakiem był przewodnikiem po Walcowni . - Pytano też ile osób pracuje na Walcowni, czy zakład prowadzi produkcję w święta i dni wolne, czy często zdarzają się postoje spowodowane awariami, ile ważą spakowane wiązki prętów żebrowanych – .

 

Młodzi ludzie chcieli wiedzieć, jakie wykształcenie trzeba mieć, by zgłosić się do pracy w hucie. Z kolei osoby starsze, wśród których byli także emerytowani pracownicy Huty Warszawa, nie kryli zdumienia zmianami, jakie spowodowała nowoczesna technologia.

- Ogólnie ludzie byli zaskoczeni tym, jak wygląda nowoczesna Huta – mówi Jakub Kamola – byli bardzo zdziwieni, że jest inna od tego, co sobie wyobrażali, bo hasło „ Huta” kojarzyło im się z ciemnością i brudem, trochę jak w kopalni.

 

- Trzeba przyznać, że ten zakład robi wrażenie. Dodatkowym zaskoczeniem jest to, że panuje tu taki porządek – komentowali uczestnicy Dnia Otwartego. - Dziękujemy za tę wycieczkę, było fantastycznie! Obejrzeliśmy inny świat, to doświadczenie którego nie zapomnimy. Prosimy o jeszcze!

 

 

Powrót

Aktualności

Zobaczyli jak produkuje się stal

30-07-2014

Ponad 140 osób odwiedziło Hutę ArcelorMittal Warszawa podczas Dnia Otwartego 7 czerwca b.r. Miejsca na stronie internetowej, którą Huta uruchomiła żeby rejestrować zgłoszenia, wyczerpały się błyskawicznie...

Bezpieczeństwo i zdrowie

30-07-2014

Bezpieczeństwo jest główną troską we wszystkich sferach działalności Huty ArcelorMittal Warszawa

zobacz wszystkie »

Kontakt

Siedziba

ArcelorMittal Warszawa Sp. z o.o.
ul. Kasprowicza 132
01-949 Warszawa, PL
Tel. +48 22 835 8000, +48 22 835 8100, +48 22 835 8049
Fax. +48 22 835 4222
 

Adres korespondencyjny

ArcelorMittal Warszawa Sp. z o.o.
Skrytka pocztowa 95
01-900 Warszawa 118, PL 
 

Przedsiębiorstwo przerobu złomu SILSCRAP

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie silscrap.pl

 

Realization: Ideo
Powered by: Edito e-learning